Vše o světě no-code a low-code

Co je to no-code, jednoduše řečeno...

Když poprvé uslyšíte slovo "no-code", je těžké pochopit, o co se jedná, když definice zní "způsob, jak rychle a s minimálními náklady vlastními silami implementovat něco, co vyžaduje vývojáře a rozpočty v řádu statisíců korun". I my jsme se s ním před několika lety setkali a nyní jej vysvětlujeme jednoduše.
Vysvětlit no-code je snadné tak, že ho rozdělíme kousek po kousku.

Začněme s "Code (kódem)". Co to je?

Představte si dům. Každý z nich je postaven ze stavebních materiálů: dřeva, cihel, cementu a dalších. Obrazně řečeno, aplikace a webové stránky jsou jako domy, které je třeba z něčeho postavit. Jenže digitální.
Kód je nyní základním stavebním materiálem aplikací a webových stránek. 99,9 % toho, co používáme na internetu, v telefonech a počítačích, je postaveno z mnoha cihel právě tohoto kódu.
Nevidíme však kód, ale webové stránky - například vyhledávač:
Nebo například aplikace kalendáře:
A zde se dozvíte, co se skrývá uvnitř těchto webových stránek, aplikací a operačních systémů:
Jedná se o kód - speciální soubor příkazů, operací, podmínek, algoritmů a ostatního stavebního materiálu. Pro nezaujatého člověka vypadá jako sbírka nesrozumitelného a nesouvislého textu. Kód je stavebním prvkem, z něhož se vytvářejí aplikace.

Myslím, že jsme kód vyřešili. Co je tedy "kódování"?

Je to jednoduché: kódování je programování pomocí kódu, vytváření webových stránek, aplikací a operačních systémů právě pomocí tohoto kódu. To je to, co programátoři zvyklí dělat. Někdy se jim říká "kodéři" a jejich práce se nazývá "kódování".

Co je tedy "no-code"?

No - znamená ne (bez). No-code znamená bez kódu. Vše dohromady - programování bez kódu. Jak se ale staví "dům" aplikace, když není žádný kód?
Kód tam je, jen je skrytý v podobě hotových prvků domu, jako jsou stěny, okna, dveře. Není třeba stavět dům z cihel, lze stavět přímo z hotových bloků, kdy stavebním materiálem aplikace není samotný kód, ale soubor komponent a prvků.

Lze to přirovnat k domům z lodních kontejnerů, jsou to také domy, jen se staví mnohem rychleji a jejich stavba stojí mnohem méně.

Jak se to stalo možným?

Dříve bylo možné aplikace a webové stránky vytvářet pouze pomocí kódu, o který se starali klasičtí programátoři. Objevily se však speciální programy, s jejichž pomocí lze aplikace a webové stránky sestavit jako ze stavebnice LEGO.
Nyní mnoho z toho, co klasičtí programátoři dělají s kódem, dělá no-codery bez něj. Prostě nepracují s kódem, ale s hotovými prvky a komponentami, ze kterých skládají programy a weby:
S no-code nástroji je tvorba digitálních produktů jednodušší, rychlejší a levnější: když se pracuje s hotovými bloky místo s kódem, je mnohé hotovo za několik dní nebo týdnů s minimálními náklady namísto měsíců a s půlmiliónovými rozpočty.

Něco jsem také slyšel o "low-code". Co to je?

Když víme, co je to no-code, je snadné na tuto otázku odpovědět.
"Low-code" je, když je aplikace nebo webová stránka z větší části vytvořena bez kódu, ale někdy se přesto uchýlí k použití kódu. Low v angličtině znamená "nízký, malý".

Zdá se, že to všechno dává smysl. Jak se ale naučit a začít vytvářet aplikace bez kódu?

K tomu právě je tu naše univerzita Tadygo. Učíme lidi bez zkušeností s IT nebo tradičním programováním vytvářet aplikace a webové stránky bez kódu pomocí kurzů o no-code nástrojích - programech, ve kterých no-code vývojáři dělají to, co potřebují, bez kódu.
No-code nástroje to nejdůležitější o no-code
Made on
Tilda